Pohostinství po 1.12.2016

3. října 2016 v 12:25 | Ondračka Luděk |  ekonomika
Napsat o tom jak to bude vypadat po 1.12.2016, je trochu věštění z křišťálové koule.
Dá se tudíž jen spekulovat a použít fakta.
Od 1.12.2016, začneme mít registrovány naše tržby přes systém EET. To znamená, že všichni budou muset být schopni vytvořit účtenku, kterou potvrdí FÚ a tím budou na FÚ vědět, jaký má daná firma obrat. Proč? Prostě proto, aby nebylo možné již nadále upravovat výši svého obratu. A proč se toto děje?
Jen díky tomu, je naše pohostinství nejlevnější na světě. Největší problém je u těch nejmenších a pak se úměrně přesunuje k těm větším.
Dobře, co to tedy znamená?
Provozovatelé si budou muset velmi přesně přepočítat své výstupní ceny tak, aby dokázali vydělávat. Jenže do dneška to většina moc nepotřebovala. Je to divné, bohužel je to tak.
Proto jsou u nás třeba meníčka za 69,-, půllitr piva jen vyjímečně přeskočí třicet korun. Dokonce plošně stojí zboží skoro všude stejně. To přece není normální. Není a doufám, že od 1.12.2016, tomu tak přestane být.
Do největších problémů se v první fází dostanou pivnice. Pomineme povídačky o případném snížení DPH. Jeho výše v podstatě nemá vliv na cenu pro zákazníka. Horší je nutnost přirážky provozovatelem. Až po té přiskočí jako další problém DPH, jak však říkám, jestli bude 21% nebo 15% nebo 10%, to je úplně jedno. Hlavní vliv bude mít to, že tyto provozovny, které do dneška nejsou plátci DPH (jak je to možné?) najednou plátci budou.
A proč? Stejně jako zmíněná meníčka tak i prodej piva v těchto provozovnách dnes s největší pravděpodobností prochází cenzurou provozovatelů, která již nebude možná.
To bude vlký problém.
Zjednoduším to. Jak tedy budou vypadat ceny?
S největší pravděpodobností začnou meníčka na 100Kč a půllitr piva bude muset poskočit o deset korun.
Je to šílené? Není. Pohostinství je finančně těžce v problémech a věřte tomu, že tento skok jej nezachrání. Toto jen bude první reakce, jak zajistit své podnikání v tentokrát doopravdy tržním prostředí.
(Pokračování příště)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama