Kolik bude stát pivo?

27. února 2016 v 7:36 | Ondračka Luděk |  ekonomika
Ekonomika je hrozná nuda. Bohužel její výsledky jsou jednoznačné. Jsme pivní národ (což mne osobně příliš netěší), tak to zkusíme s pivem.
Většina hospod dnes není plátce DPH, což je tak trochu záhada. Vzhledem k tomu, že naběhnou evidence tržeb, nebudeme to řešit. Dostaneme se k tomu jak ekonomika dnes vypadá a kam se bude muset pohnout.
Dáme si jako příklad dnes nejprodávanější pivo 11° Kozla. Nákupní cena je 15Kč. Naše fiktivní restaurace jej prodává za 25Kč. Jednoduchý matematik si řekne, 10Kč na pivu, co by více chtěli? Takže naše restaurace, nazveme ji třeba Alfa získá z jednoho sudu, tedy sto piv 1000Kč. Fajn. Jenže naše restaurace má na každé směně dva zaměstnance, tedy celkem čtyři a ti stojí na mzdách minimálně 1000Kč denně, což je 64 000Kč za měsíc. Tak na to stačí prodat 64 sudů. Nestačí. Restaurace je plátce DPH, takže z každého prodaného sudu musí poslat státu zhruba 200Kč. Takže přepočet, z prodaného sudu už máme jen 800Kč. Na uživení zaměstnanců potřebujeme prodat 64 000 / 800 = 80 sudů. To je 2,66 sudů denně. Tak to je pro pochopení, výkon hodný pivnic za socialismu, kdy pivo stálo 3,50Kč. Průměrný zákazník tehdy vypil asi 7 piv. Dnes si to jednak nemohou dovolit finančně a také z důvodů zaměstnání. Restaurace mají i jiné příjmy. Ano, mají. Zajímavějším příjmem je alkohol. Jenže. Alkoholu se prodá míň než piva. Z každého sudu musíme minimálně dvě piva vylít. To je další ztráta 30Kč na sudu, což je na 80 sudech vyhozeno 2 400Kč do kanálu. A pak máme přímé náklady. Topení, elektrika, voda, WC, hygiena, údržba zařízení...
Proč mám najednou pocit, že ty restaurace prostě nemohou ekonomicky existovat????
Oni taky moc ekonomicky neexistují. Stačí se podívat, v jakém stavu většina je.
Takže co musí udělat? Zdražení je věcí naprosto neodkladnou. Ale kolik?
Když to zjednoduším, tak mihimálně o DPH. To je 21% ?
Takže z 25Kč na minimálně 31Kč ???
Ano. To je pravděpodobnost nejbližší realitě. V podstatě se budou muset všechny piva zdražit minimálně o 6 Kč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama