Leden 2016

Menu za 69

12. ledna 2016 v 9:18 | Ondračka Luděk |  Jídla
Proč dokáží některé restaurace prodávat menu za průměrných 60 Kč a jiné za 100 Kč ?
Odpověď je jednoduchá. První rozdíl je množství. Pokud vezmeme v úvahu, jak velký by měl být oběd, tak se dostaneme na polévku minimálně 0,2 l, hlavní jídlo minimálně 150g masa a 200 g přílohy. Už tady nám odpadne většina meníček pod 70 Kč. A ten zbytek? Tak na to odpoví elektronická evidence tržeb.
Takže kolik by měla stát meníčka?
Restaurace, nikoli jídelny, musí dodržovat marži minimálně 300%. To číslo vypadá hrozně, ale jinak to nejde. Když jsem začínal v oboru, myslel jsem si, že je to nesmysl. Bohužel není.
Takže si stačí vzít ceny surovin a k tomu přidat trojnásobek. Pak zjistíme, že i cena 100Kč za menu je ještě hodně málo.
Samozřejmě do toho mluví také technologie a suroviny, které různé provozovny používají. Také dotace různých jídelen. Třeba školní by vůbec neměli prodávat jídla mimo školu. To je jedno z mnoha pokřivení trhu.

Nesmysly na talíři

11. ledna 2016 v 21:48 | Luděk Ondračka |  Jídla
Dnes jsme měli zavřeno a tak jsme si objednali jídlo domů. Jídlo nebylo nic moc, tak jsem si pak vzal kus chleba. Ostatně jsem s tím počítal. Objednal jsem si ale i jednu perlu. V nabídce restaurace byly Kynuté knedlíky s pralinkami. Už jsem viděl hodně, nevěřil jsem tomu, že v těch knedlících budou doopravdy pralinky. A byli. Doopravdy ty klasické s čokoládou a rumovou trestí. Tak to snad ten člověk co to dal do jídeláku buď přišel o rozum, případně ho nikdy neměl. Knedlík byl hnusnej a vevnitř zbytky kakaa a rumové tresti. Tak to je největší Třebíčská perla roku 2016.

Zákaz kouření

1. ledna 2016 v 10:00 | Ondračka Luděk
Tak co s ním.
Za prvé je zapotřebí zdůraznit, že se nejedná o zákaz kouření, nýbrž o zrušení povolení, kouřit kde-koliv a kdy-koliv. Kouřit bez ohledu na ostatní a otravovat životní prostředí. Teď jsem četl, že Asociace hotelů a restaurací je pro kouření všude a s němi i ODS. ODS mně nebolí, snaží se zviditelnit kdekoliv. A ta asociace? Kdo to vůbec je? Já v ní nejsem a tudíž nemám tušení koho zastupuje. Každopádně vím, že třeba obsluhující personál žádnou asociaci nemá a stejně tak nemá na výběr. Většinou je personál rád, že má práci a za jejich zdraví odpovídá zaměstnavatel.
A jak to vypadá procentuálně? 66% lidí nekouří, 34% kouří. Máme většinovou demokracii, tak o čem je řeč? To znamená, že zrovna ODS je pro menšinu? Až tak se propadla? Tak to já chci tu většinu? Je pro mne ekonomicky daleko zajímavější.
A jaká budou negativa, při zákazu kouření? Některé hospody začnou ještě více smrdět. To si myslím, že přežijem....